Rejestracja Dla partnerów Dla klientów Logowanie: KontaktO firmieRegulaminStrona głównainternetowa powieść w odcinkach
Twoje zakupy: ilość 0 wartość 0,00zł

Stanisław Wyspiański - Wesele

Stanisław Wyspiański - Wesele

 4/5  zobacz opinie
Produkt dostępny 0,00zł
ilość:
Lektura i jeden z najsłynniejszych polskich dramatów!
179 stron
format: pdf

Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, zmarł 28 listopada 1907 również w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów epoki polskiego modernizmu, dramatopisarzem, poetą, inscenizatorem, twórcą nowoczesnego teatru polskiego. Był równie utalentowanym malarzem, grafikiem, architektem, projektantem mebli.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” opisuje autentyczne wydarzenie - wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub ten miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele odbyło się w podkrakowskiej wsi Bronowice.
Wesele składa się z trzech aktów. Akt I jest aktem realistycznym, napisanym w konwencji komedii realistycznej, akt II jest natomiast aktem symboliczno-wizyjnym, obie te konwencje przeplatają się w akcie trzecim. Jest kontynuacją dramatów romantycznych. Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do rzezi galicyjskiej z 1846 r., wskazuje dlaczego Polacy nie potrafią wywalczyć niepodległości. Dramat uświadamiał tragiczną sytuację narodu. „Wesele” rozsławiło nazwisko autora, a krytyka i publiczność okrzyknęła go czwartym wieszczem narodu.


KLIKNIJ, ABY POBRAĆ KSIĄŻKĘ>>>
Ocena Nazwa użytkownika Komentarz Data
4 Rafał B. Wygodna forma, dzięki! 2016-09-30